Yaz Okulu Ve Faydaları;

Havaların oldukça sıcaklaştığı bugünlerde hepimizin biraz nefes almaya, imkânı olanların tatile gitmeye, değişikliklere ihtiyacı var. Ne de olsa bütün bir kış yorulduk. Ancak kısıtlı olan bu yaz dönemi içerisinde çocuklarınızla bütün bir yaz tatil yapmak sanırım birçok aile için mümkün olmuyor. Anne ve baba çalışıyor. Annanne,babaanne ,bakıcı vb. gibi sizlere destek olabilecek aile fertlerinden yardım alarak bütün yaz geçer mi?Elbette ki hayır .Aynı sizler gibi çocuğunuz da size yazı geçirirken bana benim yaşımda arkadaşlarım lazım,eğlenmem lazım,yüzmek istiyorum gibi isteklerle gelecektir.Özellikle büyük şehirlerde çalışan anne babaların çocuklarına baktığımızda çocukları tatili genelde yaz okullarında geçirdiklerini görmek mümkün.

Peki neden yaz okulu?

Çünkü çocuklar yaz okullarında özellikle spor aktiviteleriyle eğleniyor ve öğreniyorlar. Bu aktiviteler esnasında arkadaşlarıyla farklı iletişim kurarak iletişim kurma yeteneklerini de geliştirmek için fırsat yakalıyorlar. Çocuklar evde ya da tatil yerlerinde bile olsa denemeye fırsat bulamayacakları şeyleri yaz okullarında yapabiliyorlar.Havuza girmek,arkadaşlarıyla piknik yapmak,bahçede her gün oynamak,kurabiye yapmak,vb. Sizce bunlar evde yapılabilir mi?Bazılarını evde yapabilme imkanları olsa bile kendi yaşıtlarıyla olamadıkları için yeterli keyfi alamayacaklardır. Kendi yaş grupları ile bu deneyimleri kazanırken de kişilik , sosyal ve dil gelişimi açısından da faydasını göreceklerdir.

Yaz okulunda pek çok aktiviteyle liderlik, yaratıcılık ve çocukların kendilerine olan özgüvenleri artacaktır. İnsanlarla olan iletişimleri ve takım çalışmasına yatkınlıkları gelişecektir.Çocuklar bu süreçte kendini doğru ifade etme kabiliyeti kazanır. Kişiliklerinin gelişmesine çok önemli bir katkı sağlayacaktır.

Tüm bu aktivitelerin yanı sıra çocukların yaz okulundan hafızalarına rengarenk anılar kalacak ve keyifli ,mutlu bir yaz geçirmiş olacaklardır.

Hem eğlenecekler ,hem öğrenecekler hem de büyümeye devam edecekler…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.